Mikrobiom a zdravá kůže

11.08.2023

Střeva ovlivňují stav naší pokožky

Naše tělo je složitý ekosystém, kde jednotlivé systémy spolupracují na udržení rovnováhy.  Nové vědecké studie se stále hlouběji zabývají tím, jaký vliv má nerovnováha v oblasti střevního  mikrobiomu na naši pokožku a kožní onemocnění.

Střevní mikrobiom hraje klíčovou roli ve strávení potravy a vstřebávání živin. Ale jeho funkce tímto nekončí. Zjistilo se, že střeva také ovlivňují imunitní systém a jsou propojena s mnoha dalšími aspekty našeho zdraví, včetně stavu naší pokožky. Vědci se začali zajímat o to, jak nerovnováha v mikrobiomu může mít nepříznivý vliv na naši kůži.

Podle vědeckých studií existuje úzká spojitost mezi stavem střevní mikroflóry a výskytem kožních onemocnění, jako jsou akné, ekzémy a dokonce i psoriáza. Nerovnováha v mikrobiomu může spustit řetězovou reakci, která ovlivňuje imunitní systém a způsobuje záněty na pokožce.

Jedním z klíčových faktorů je propustnost střevní stěny, známá také jako "propustnost střeva" . Když je střevní stěna narušena, mohou se do těla dostat nežádoucí látky, které mohou spustit imunitní reakce. To může vést k chronickým zánětům, které se následně mohou projevit na kůži.

Jedna studie publikovaná v časopise Nature zkoumala vliv střevní mikroflóry na kožní onemocnění u myší. Vědci zjistili, že přesun střevního mikrobiomu z jedné myši na druhou pomohlo změnit závažnost kožních symptomů. Další výzkum, tentokrát na lidech, zkoumal vztah mezi konzumací vlákniny a zdravím kůže. Zjistilo se, že strava bohatá na vlákninu může podporovat růst prospěšných bakterií ve střevech a současně snižovat zánětlivé procesy, které by se mohly projevovat na kůži.

Tato zjištění nám ukazují, že naše střeva a kožní zdraví jsou propojeny na hluboké úrovni. Péče o střevní mikrobiom a strava bohatá na vlákninu mohou být klíčem k udržení zdravé a krásné pokožky. Vědci stále pokračují ve výzkumu, aby lépe porozuměli této složité souvislosti.Rychlá odpověď

© 2023 Ing. Karin Berkovcová
karin.berkovcova@seznam.cz
tel. 777 333 729  
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!