Mikrobiom a vláknina

12.08.2023


Vláknina: strážce zdraví trávicího traktu 

V dnešním světě, kde trendy stravování se rychle střídají a nové superpotraviny se objevují na obzoru každým dnem, existuje jedna složka stravy, která by neměla nikdy vyjít z módy - vláknina. To není jen obyčejná složka potravy; je to superhrdina naší stravy a klíčový spojenec pro prospěšné bakterie v našem těle.

Vláknina je ta nerozpustná a rozpustná část potravy, která nám poskytuje neuvěřitelné množství výhod. Když o ní mluvíme, nemluvíme jen o regulaci stolice (ačkoliv to je také důležité!), mluvíme o celkovém zdraví našeho trávicího traktu.

Prospěšné bakterie a vláknina:  dobré zdraví

Trávicí trakt je domovem mnoha druhů bakterií, některé z nich jsou prospěšné a jiné méně vítané. A právě tady vstupuje do hry vláknina. Vláknina je jako zdroj potravy pro ty dobré bakterie. Když jíme potraviny bohaté na vlákninu, tyto bakterie mají co jíst a můžou se množit.

Prospěšné bakterie se živí vlákninou a výsledkem je harmonie v mikrobiomu - komplexním světě mikroorganismů žijících v našem těle. Když se prospěšné bakterie množí, mají převahu nad těmi méně vítanými, což může vést ke snížení zánětlivých reakcí, podpoře imunitního systému a dokonce i k regulaci hladiny cukru v krvi.

Ale vláknina není jen krmivo pro bakterie. Má také pro nás významné výhody. Pomáhá udržovat hladinu cholesterolu pod kontrolou, reguluje hladinu cukru v krvi a podporuje pocit sytosti, což může pomoci při kontrole hmotnosti.

Zahrňte do své stravy více celozrnných potravin, jako jsou celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy a semena, ovoce a zeleninu. Snažte se jíst různorodou stravu, abyste zajistili dostatečný příjem rozpustné a nerozpustné vlákniny.

Takže příště, když budete jíst, pamatujte na vlákninu. Je  prospěšná nejen pro nás, ale také pro ty prospěšné bakterie, které jsou klíčem k našemu celkovému zdraví. Jídlo může být zábavné a chutné, a zároveň může být lékem pro náš trávicí trakt a mikrobiom.


© 2023 Ing. Karin Berkovcová
karin.berkovcova@seznam.cz
tel. 777 333 729  
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!