Mikrobiom a psychická pohoda

11.08.2023

Střevní mikrobiom: klíč k psychické pohodě a zdraví mozku

Naše střevo je to komplexní a fascinující ekosystém, který nyní vědci stále více spojují s naší psychickou pohodou a zdravím mozku. Náš střevní mikrobiom hraje důležitou roli v tom, jak se cítíme a jak funguje naše mysl.

Osa Střevo-Mozek: propojení, které mění vše

Jakým způsobem mohou být naše střeva spojená s naší hlavou? Odpovědí je osa střevo-mozek, systém komunikace mezi naším střevním mikrobiomem a mozkem. Signály a chemické látky putují sem a tam, ovlivňují náladu, chování a dokonce i kognitivní funkce. To znamená, že náš střevní mikrobiom má vliv na náš psychický stav.

Výroba serotoninu: klíč k stabilní náladě

Jeden z klíčových hráčů v této interakci je serotonin - neurochemická látka zodpovědná za regulaci nálady.  Většina serotoninu se ve skutečnosti nevyrábí v mozku, ale právě ve střevech a náš střevní mikrobiom má vliv na produkci tohoto důležitého neurotransmiteru.

Studie ukazují, že nerovnováha v mikrobiomu může ovlivnit hladiny serotoninu a může být spojena s poruchami nálady, jako jsou úzkost, deprese a dokonce i ADHD. To nám otevírá nový pohled na léčbu těchto stavů - namísto zaměření se pouze na mozek, můžeme hledat řešení také ve střevech.

Nové vědecké poznatky a léčba psychických poruch

Střevní mikrobiom se stává stále zajímavějším terapeutickým cílem. Vědci zkoumají, jak může manipulace s mikrobiomem pomoci při léčbě úzkosti, deprese a dalších psychických poruch. Probíhající studie se zaměřují na výzkum probiotik a prebiotik (látky, které podporují růst prospěšných bakterií ve střevech) a jejich vliv na psychickou pohodu.

Nedávný výzkum také ukázal, že změna stravy může ovlivnit složení střevního mikrobiomu a tím i psychický stav. Dieta bohatá na vlákninu, ovoce a zeleninu může podporovat zdravé bakterie ve střevech, což může mít pozitivní vliv na náladu a celkovou psychickou pohodu.

Naše tělo je komplexní a propojený systém, kde žádná část nefunguje izolovaně. Střevní mikrobiom a osa střevo-mozek nám ukazují, že naše fyzické a duševní zdraví je vzájemně propojeno. Ukazuje se, že cesta k psychické pohodě může vést i přes náš trávicí trakt.


© 2023 Ing. Karin Berkovcová
karin.berkovcova@seznam.cz
tel. 777 333 729  
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!