Mikrobiom a imunitní systém

11.08.2023

Střevní mikrobiom: tajný strážce naší imunity

Naše tělo je bojiště, kde náš imunitní systém neustále bojuje proti invazi škodlivých patogenů. Máme ale tajného spojence, který nám pomáhá v této bitvě, je to náš střevní mikrobiom - ten neviditelný svět bakterií, který obývá naše střeva a hraje klíčovou roli při regulaci naší imunity.

Střeva jako centrum imunitních funkcí

Střeva nejsou jen místem, kde se tráví jídlo. Jsou i místem, kde se nachází největší část našeho imunitního systému. Ve střevní stěně je rozptýlená obrovská populace buněk imunitního systému, které mají za úkol rozpoznat a bojovat proti cizím látkám a patogenům.

Komunikace s mikrobiomem: klíč k imunitní reakci

Střevní mikrobiom hraje klíčovou roli při vývoji a regulaci imunitního systému. Bakterie žijící ve střevě komunikují s buňkami imunitního systému a ovlivňují jejich aktivitu. Když je mikrobiom v rovnováze, má pozitivní vliv na imunitní funkce. Na druhou stranu, nerovnováha v mikrobiomu může vést k problémům s imunitou.

Náš střevní mikrobiom je klíčovým hráčem v regulaci imunitních funkcí. Jeho správná rovnováha může podporovat zdravou imunitní reakce, zatímco nerovnováha může přispět k různým zdravotním problémům. Péče o střevní zdraví může být zásadní pro udržení silné a vyvážené imunity.


© 2023 Ing. Karin Berkovcová
karin.berkovcova@seznam.cz
tel. 777 333 729  
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!