Mikrobiom a chronická onemocnění

12.08.2023

Střevní Mikrobiom: skrytý hráč v boji s cvilizačními onemocněními

Moderní doba nám přinesla mnoho pohodlí a inovací, ale bohužel také vzrůst závažných civilizačních onemocnění.  Vědecké studie odhalují úzkou spojitost mezi střevním mikrobiomem a závažnými civilizačními onemocněními, zároveň však přinášejí naději na zlepšení zdravotního stavu pomocí probiotik.

Diabetes 2. typu a Střevní Mikrobiom: 

Studie: Wu H, Tremaroli V, Bäckhed F. (2015). Linking Microbiota to Human Diseases: A Systems Biology Perspective. Trends in Endocrinology & Metabolism, 26(12), 758-770.

Závěr: Tato studie podtrhla důležitou roli střevního mikrobiomu v rozvoji diabetu 2. typu. Nerovnováha v mikrobiomu může ovlivnit metabolické procesy v těle a přispět k inzulinové rezistenci.

Zlepšení: Jiné studie zkoumají vliv probiotik na hladinu cukru v krvi a citlivost na inzulin u osob s diabetem 2. typu. Některé probiotické kultury mohou pomáhat regulovat hladinu cukru a přispívat k lepší kontrole diabetu.

Chronické zánětlivé onemocnění střeva (IBD) a Mmkrobiom: boj o harmonii

Studie: Frank DN, St. Amand AL, Feldman RA, et al. (2007). Molecular-phylogenetic characterization of microbial community imbalances in human inflammatory bowel diseases. Proceedings of the National Academy of Sciences, 104(34), 13780-13785.

Závěr: Tato studie poukázala na rozdíly ve složení střevního mikrobiomu u pacientů s chronickými zánětlivými onemocněními střeva. Nerovnováha v mikrobiomu může být spojena s akutním zhoršením příznaků  IBD.

Zlepšení: Výzkumy ukazují, že probiotika a modulace mikrobiomu mohou pomoci při snižování zánětlivých reakcí a symptomů u pacientů s IBD.

Srdeční onemocnění a mikrobiom: nečekaný spojenec

Studie: Tang WH, Hazen SL. (2017). The contributory role of gut microbiota in cardiovascular disease. The Journal of Clinical Investigation, 127(1), 23-32.

Závěr: Tato studie odhalila, že mikrobiom může hrát roli v rozvoji srdečních onemocnění, včetně aterosklerózy. Určité bakterie mohou produkovat látky spojené s tvorbou plaků v cévách.

Zlepšení: Zlepšení zdraví mikrobiomu, například prostřednictvím probiotik, může ovlivnit riziko srdečních onemocnění.

Vědecké studie ukazují, že střevní mikrobiom má hluboký vliv na vznik a průběh závažných civilizačních onemocnění. Zlepšení rovnováhy mikrobiomu, včetně užívání probiotik, se jeví jako slibný způsob, jak můžeme ovlivnit naše zdraví a bojovat proti těmto onemocněním.

Péče o naše střeva by tak mohla mít dlouhodobý pozitivní dopad na celkový zdravotní stav.

© 2023 Ing. Karin Berkovcová
karin.berkovcova@seznam.cz
tel. 777 333 729  
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!