Mikrobiom a propustné střevo

09.08.2023


Syndrom propustného střeva, známý také jako "leaky gut", se stal klíčovým pojítkem mezi tím, co jíme a naším celkovým zdravím.

Syndrom propustného střeva znamená, že střevní stěna ztratila svou bariérovou funkci a stala se více propustnou. To umožňuje nežádoucím látkám, jako jsou toxiny, bakterie a nezdravé látky, pronikat do těla a způsobovat záněty. Tento stav je spojován s řadou civilizačních nemocí, jako jsou autoimunitní onemocnění, alergie, obezita a dokonce i diabetes.

Co způsobuje propustnost střeva?

Několik faktorů může ovlivnit propustnost střeva. Nezdravá strava, stres, nadměrná konzumace alkoholu a některé léky mohou narušit rovnováhu v trávicím traktu a způsobit zvýšenou propustnost střevní stěny. To může vést k chronickým zánětům a postupnému rozvoji civilizačních nemocí.

Probiotika a butyrát: Zázrak pro Propustné Střevo

Naštěstí existují cesty, jak obnovit zdraví střevní stěny. Probiotika mohou hrát klíčovou roli v udržování rovnováhy střevního mikrobiomu a podpoře zdraví střev. Studie naznačují, že probiotika mohou pomoci snižovat propustnost střeva a zánětlivé reakce.

Butyrát - důležitá látka pro zdraví střev. Butyrát je mastná kyselina produkovaná bakteriemi ve střevě při trávení vlákniny. Tato látka má schopnost posilovat střevní stěnu, snižovat zánětlivé procesy a podporovat hojení. Byla provedena řada výzkumů, které naznačují, že butyrát může pomoci při léčbě syndromu propustného střeva a také přispívat k prevenci civilizačních onemocnění.

Syndrom propustného střeva není jen pouhým výrazem moderního života - je to varování. Varování, že to, co konzumujeme a jak se o sebe staráme, má vliv na náš střevní trakt a tím pádem i na celkové zdraví. Probiotika a butyrát se stávají důležitými spojenci v boji proti tomuto syndromu a v podpoře našeho střevního mikrobiomu.


© 2023 Ing. Karin Berkovcová
karin.berkovcova@seznam.cz
tel. 777 333 729  
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!