Mikrobiom a klouby

11.08.2023


Bolesti kloubů, artróza a artritida mohou významně ovlivnit kvalitu života a pohyblivost. Ukazuje se, že střevní mikrobiom může být důležitým faktorem ovlivňujícím stav kloubů a jejich zdraví.

Spojení mezi střevním mikrobiomem a bolestmi kloubů může na první pohled znít neobvykle, ale vědecké studie poskytují zajímavé důkazy o této spojitosti.

Studie: Scher JU, Sczesnak A, Longman RS, et al. (2013). Expansion of intestinal Prevotella copri correlates with enhanced susceptibility to arthritis. eLife, 2, e01202.

Závěr: Tato studie ukázala, že určitý druh bakterií zvaný Prevotella copri byl zvýšen u pacientů s artritidou, a to i dříve, než se onemocnění projevilo. To naznačuje spojitost mezi tímto druhem bakterií a zvýšenou náchylností k artritidě.

Probiotika a artritida: zlepšující důkazy

Kromě identifikace specifických druhů bakterií spojených s bolestmi kloubů ukazuje se, že probiotika mohou mít pozitivní vliv na kloubní zdraví a artritidu.

Studie: Vaghef-Mehrabany E, Alipour B, Homayouni-Rad A, et al. (2014). Probiotic supplementation improves inflammatory status in patients with rheumatoid arthritis. Nutrition, 30(4), 430-435.

Závěr: Tato studie zkoumala účinek doplňování stravy probiotiky na pacienty s revmatoidní artritidou. Bylo zjištěno, že probiotický doplněk mohl snížit zánětlivé markery u těchto pacientů, což naznačuje pozitivní vliv na artritidu.

Probiotika jako Podpora pro Zdravé Klouby

Zatímco střevní mikrobiom a jeho vliv na bolesti kloubů jsou stále zkoumány, existují nadějné důkazy o tom, že péče o mikrobiom může mít pozitivní vliv na kloubní zdraví. Probiotika, ty prospěšné bakterie, mohou pomoci udržovat rovnováhu v mikrobiomu a snižovat zánětlivé reakce, což může přispět k úlevě od bolestí kloubů.

Péče o svůj mikrobiom  může být jedním z klíčů k udržení pohyblivých a zdravých kloubů.


© 2023 Ing. Karin Berkovcová
karin.berkovcova@seznam.cz
tel. 777 333 729  
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!