Mikrobiom a autismus

12.08.2023

Autismus, komplexní neurovývojová porucha, vždy budil zájem vědců. 

Naše tělo je doslova přelidněné životem na mikroskopické úrovni. Pokud bychom mohli nahlédnout dovnitř našeho zažívacího traktu, otevřel by se nám fascinující svět mikroorganismů - mikrobiom. Může mít tento mikrosvět vliv na něco tak komplexního, jako je autismus? 

Studie z poslední doby začínají odhalovat vzrušující souvislosti mezi střevním mikrobiomem a autismem. Zdá se, že osa střevo-mozek hraje v tomto procesu klíčovou roli. Toto spojení umožňuje komunikaci mezi střevním mikrobiomem a mozkem, ovlivňuje náladu, chování a dokonce i kognitivní funkce.

Nerovnováha v mikrobiomu může vést k chronickým zánětům, které mohou ovlivnit mozkové funkce. Nové vědecké studie ukazují, že některé děti s autismem mají odlišné složení střevního mikrobiomu ve srovnání s dětmi bez této poruchy. To může mít vliv na imunitní systém a způsobit zánětlivé reakce, které se mohou projevit v mozkových funkcích.

Co je však opravdu vzrušující, je průlom v oblasti probiotik. Probíhající studie zkoumají, jak probiotika - prospěšné mikroorganismy, které mohou být přidány do stravy - mohou ovlivnit symptomy autismu. Některé výzkumy naznačují, že u některých jedinců s autismem mohou probiotika pomoci snížit záněty, zlepšit střevní mikrobiom a dokonce i mírnit některé příznaky poruchy.

I když je to stále oblast intenzivního výzkumu, není pochyb o tom, že vztah mezi mikrobiomem, autismem a osou střevo-mozek je neuvěřitelně zajímavý. To nám připomíná, že náš tělo je složitým a propojeným systémem, kde každá část hraje svou roli. Možná budoucnost terapie autismu spočívá v udržení rovnováhy v našem mikrosvětě.



© 2023 Ing. Karin Berkovcová
mail: karin.berkovcova@seznam.cz
tel. 777 333 729  
Youtube: Cítit se lépe
Facebook: Cítit se lépe
Instagram: karin_citit_se_lepe 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!