Zdraví začíná ve střevech

17.07.2022

V našem střevě se nachází společenství mikroorganismů, které označujeme pod společným názvem mikrobiom. Vědci uvádí, že jejich množství je větší, než našich tělesných buněk, proto na nás mají obrovský vliv.

Součástí mikrobiomu jsou jak pro zdraví prospěšné bakterie, tak i ty pro nás nepřátelské. Důležité pro zdraví je jejich vzájemná rovnováha. Ta nám zajistí ochranu proti choroboplodným zárodkům, dobré trávení, imunitu i dobrou náladu. Díky prospěšným střevním bakteriím správně funguje systém krevní srážlivosti, vzniká vitamín K, vitamíny řady B, různé aminokyseliny a velmi důležité mastné kyseliny.

Na složení mikrobiomu může mít negativní vliv způsob stravování, stres, onemocnění, nadváha, věk. Objevují se nejrůznější obtíže jako např. střevní problémy, bolesti kloubů, hlavy, přibývání na váze, kvasinkové infekce, snížení obranyschopnosti. Ve vážných případech má mikrobiom vliv na vznik choroby srdce, cukrovky, psychického onemocnění. Současná věda již mluví o spojitosti s Alzheimerovou nemocí, Parkinsonovou nemocí, autismem.

Hladinu prospěšných bakterií ve střevě zvýšíme prostřednictvím konzumace probiotik.(prospěšné bakterie).

Dostatečné množství probiotik pomáhá tělu předcházet vzniku onemocnění způsobených jinými bakteriemi, plísněni nebo viry. Jsou účinným prostředkem proti průjmům, zánětům horních cest dýchacích, zkracují dobu léčby mnoha nemocí. Mají příznivý dopad na snížení škodlivého LDL cholesterolu, zmenšují riziko rozvinutí alergií, atopického ekzému, působí proti žaludečním vředům, pomáhají mírnit nesnášenlivost laktózy. Probiotika pozitivně ovlivňují imunitní funkce.

RNDr. Pavel Suchánek z pražského IKEMU uvádí : Zlepšují se příznaky vyvolané stresem, jako je deprese, poruchy nálady nebo zánět.

RNDr. Petr Ryšávka molekulární biolog a tvůrce unikátních probiotik uvádí: Osobně jsem přesvědčen, že většina "moderních onemocnění" typu diabetu, zvýšeného cholesterolu nebo poruchy funkce jater a ledvin jsou téměř ve 100% zapříčiněny právě poškozením mikrobiomu.

B. Brett Finlay, PhD, Jessica M. Finlayová, PhD v knize Mikrobiom lidského těla uvádí: Pokud se o své životodárné mikroby nestaráme, koledujeme si o vznik srdečně-cévních potíží, srdečních onemocnění, chřipek, zápalů plic, nádorů, obezity, astmatu, alergií, diabetu, demence, Alzheimerovy choroby, Parkinsonovy choroby, střevních zánětů či behaviorálních a duševních poruch. Mikrobiom je pramenem mládí.

2022 Karin Berkovcová
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!